logo SKJ
Szlak pieszy św. Wojciecha
Pokaż na mapie
0 głosy


Autor: admin

Data utworzenia: 30.10.2017

Etapy szlaku
place
-
Domek Bramny
keyboard_arrow_down
Domek bramny, znajdujący się w w Parku Modrzewie, wybudowany został w 1900r.
place
2 km
Kościół Bożego Ciała
keyboard_arrow_down
Świątynia w Elblągu, początkowo katolicka, później ewangelicko-augsburska, powstała na początku XV wieku. Obecnie Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej.
place
2 km
Brama Targowa
keyboard_arrow_down
Jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.
place
2 km
Galeria EL
keyboard_arrow_down
Dawny Kościół Mariacki w Elblągu – gotycka, zdesakralizowana świątynia protestancka.Kościół powstał na planie nieregularnego prostokąta, posiadał dwie nawy, wydzielone prezbiterium, zakrystię i krużganek. Budynek i pozostałość dawnego klasztoru otacza zachowany fragmentarycznie mur, w którym znajdują się ostrołukowe nisze epitafijne. Obecnie znajduje się w nim Galeria EL.
place
2 km
Katedra
keyboard_arrow_down
Katedra św. Mikołaja w Elblągu – pierwotnie kościół farny, siedziba najstarszej w mieście parafii katedralnej św. Mikołaja, a od 25 marca 1992 katedra diecezji elbląskiej. Jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce (wysokość wieży 97 m).
place
3 km
Renesans. ściana
keyboard_arrow_down
Fragment renesansowej ściany wraz z portalem, ocalały po II wojnie światowej.
place
3 km
Ścieżka kościelna
keyboard_arrow_down
Ścieżka kościelna jest jednym z najciekawszych zabytków Elbląga, a jednocześnie unikatem w skali kraju. Stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Stanowiła najszybszą i najkrótszą drogę pomiędzy nimi, stąd też jej nazwa. Prowadziła ona od kościoła św. Ducha, przebiegała przy kościele św. Mikołaja i kończyła się przed bramą podominikańskiego klasztoru NMP (obecnie Galerii El). Po II wojnie światowej ocalał tylko odcinek łączący ulice Świętego Ducha i Mostową. Całe przejście rozpiera 10 gotyckich łęków. Ocalały fragment Ścieżki kościelnej stanowi jeden z nielicznych, oryginalnych elementów średniowiecznych, który zachował się na elbląskim Starym Mieście.
place
3 km
Biblioteka
keyboard_arrow_down
Biblioteka Elbląska założona w 1601 roku przez Jana Myliusa. Dysponuje ponad półmilionowym księgozbiorem, z czego 55 690 woluminów to zbiory o charakterze naukowym takie jak: inkunabuły, starodruki, rękopisy oraz książki z XIX i XX wieku. Biblioteka zajmuje kompleks budynków w skład którego wchodzą między innymi: średniowieczny szpital, zrujnowany w ostatnich dniach II wojny światowej, kościół św. Ducha, czy dawna fabryka tekstylna.
place
3 km
Podzamcze
keyboard_arrow_down
Budynek Podzamcza (dawnego Zamku Krzyżackiego), z 1903r.
place
3 km
Kaplica
keyboard_arrow_down
Kaplica z Zespołu dawnego Klasztoru Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, pochodząca z 1910 r.
place
11 km
Tropy Elbląskie
keyboard_arrow_down
We wsi znajduje się historyczny układ architektoniczny z czasów osadnictwa mennonickiego. Wieś stanowiła tzw. ulicówkę wodną - domy stały frontem do kanału, który stanowił główną arterię komunikacyjną wsi. Mieszkańcy łodziami wypływali na pola; łodziami też przewozili produkty rolne. We wsi zachowane domy podcieniowe, typowe dla mennonickiego osadnictwa na Żuławach.
Przejdź do góry