21 września, 2021

KrainaJeziorki

Poradnik zdrowie

Jakie objawy wskazują na choroby jąder?

Zwykle panowie dbają o swoje narządy płciowe, gdyż dla wieku z nich, jest to główny wyznacznik męskości. Dodatkowo zdrowe narządy płciowe, oznaczają także wysoką sprawność seksualną mężczyzny, możliwość posiadania potomstwa, a przede wszystkim czerpania maksymalnej radości i satysfakcji z seksu. Nie mniej jednak, coraz więcej mężczyzn diagnozowanych jest z powodu problemów z jądrami. Ból, opuchlizna, a także uczucie ciężkości w mosznie, to tylko nieliczne objawy, które powinny być dla panów sygnałem alarmowym. Jakie choroby jąder, są więc najczęściej diagnozowane i jakie objawy na nie wskazują?

Chore jądra- różne objawy

Jajniki u kobiet wytwarzają komórki rozrodcze, analogicznie więc, jądra u mężczyzn odpowiedzialne są za produkcję plemników. Jądra pracują przez całe życie mężczyzny, o ile nie są dotknięte różnorodnymi chorobami. Dodatkowo, spełniają one jeszcze jedną istotną funkcję- mianowicie wytwarzają męski hormon płciowy, czyli testosteron. Odpowiada on zabudowę ciała, ton głosu, rozwój mięśni, a także owłosienie. Sprawność jąder w dużej mierze wynika z hormonów przysadki mózgowej, które regulują funkcje spermotwórcze i endokrynne. Nie mniej jednak, choroby jąder mogą rozwijać się już u dzieci. Oto, jakie objawy mogą dawać choroby jąder, które powinny skłonić tym samym do wizyty u urologa:

 • uczucie dyskomfortu i ciężkości w mosznie
 • bóle w okolicach krocza i pachwin
 • wyczuwalny przy dotyku guz na jądrze, a także stan w którym jądra są stale twarde
 • ból jąder i całej moszny podczas erekcji
 • powiększenie się lewego bądź prawego jądra
 • ból jądra pojawiający się podczas dotyku
 • wyraźne podciągnięcie jądra go góry

Najczęściej diagnozowane choroby jąder

Choroby jąder, wbrew pozorom są bardzo często diagnozowane u mężczyzn, bez względu na wiek. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

 • wnętrostwo – jest to stan, w którym jądra, jeszcze w okresie życia płodowego, nie zestąpiły z jamy brzusznej do worka mosznowego. Wnętrostwo może dotyczyć zarówno jednego jądra jak i obu. Wyróżnia się także wnętrostwo nabyte, w którym u dzieci około 5 roku życia, jedno ze zstąpionych jąder podciągane jest w kierunku jamy brzusznej, przez mięsień. Zwykle zaleca się terapię hormonalną, a w szczególnych przypadkach nawet zabieg operacyjny.

 • skręt jądra – to bardzo poważne schorzenie, w którym jądra jedynie częściowo znajdują się w worku mosznowym, a tym samym są o wiele bardziej narażone na urazy. Nie mniej jednak u chłopców do 18 roku życia, powrózek nasienny jest dłuższy, co oznacza, że jest bardziej podatny na skręcenia wokół własnej osi. Skręt jądra, grozi jego ostrym niedokrwieniem, co może skończyć się nawet amputacją. Towarzyszy mu najczęściej gwałtowny i niezwykle silny ból w okolicy moszny.

 • wodniak jądra – to niezwykle podstępna choroba, która zwykle nie daje dolegliwości bólowych. Wodniak jądra to nic innego jak gromadzenie się płynu, pomiędzy błoną otrzewną a surowiczą. Może być to wada wrodzona lub powikłanie po innych schorzeniach okolic jąder. W przebiegu wodniaka jądra znacznie się ono powiększa, a także worek mosznowy rozprasza światło.

 • zapalenie jądra – może być to powikłanie po zakażeniu układu moczowego. Zwykle problem ten dotyka mężczyzn którzy ukończyli 40 rok życia. Towarzyszą mu obrzęk jądra i ich powiększenie, a także gorączka i zaczerwienienie moszny.

 • rak jądra – istnieje wiele rodzajów nowotworów jądra, z których najczęściej diagnozowany jest nasieniak, guz zatoki endodermalnej, a także potworniak. U dzieci nowotwór ten może objawiać się przedwczesnym dojrzewaniem płciowym. Leczenie opiera się głównie na usunięciu zaatakowanego jądra, a także chemioterapii.