5 grudnia, 2021

KrainaJeziorki

Poradnik zdrowie

Kiedy powinniśmy udać się do seksuologa?

Seksuologia to interdyscyplinarna nauka, która łączy w sobie zagadnienia z socjologii, medycyny czy też psychologii. Specjaliści, którzy pracują w tejże dziedzinie zajmują się seksualną sferą naszego życia, przeprowadzając indywidualne albo grupowe terapię – dla par, które znajdują się w kryzysie. Jakie dysfunkcje mogą zostać zakwalifikowane do leczenia u seksuologa? Kiedy powinniśmy udać się do specjalisty i poprosić o pomoc? W poniższym tekście, odpowiemy na wyżej postawione pytania.

Kiedy warto będzie udać się po pomoc?

Pacjentami w gabinecie seksuologa mogą być osoby, które dopiero zaczęły współżycie, albo będące już w stałych związkach. Specjaliści mają do zaoferowania naprawdę szeroki zakres kompetencji, dzięki czemu udzielają porad z zakresu higieny intymnej, antykoncepcji czy też anatomii. Terapia tyczyć się może również kłopotów w związku, problemów z zaakceptowaniem swojej orientacji seksualnej, czy też zaburzeń erekcji. 

Seksuolodzy świadczą własną pomoc, między innymi dla tych osób, które:

  • odczuwają dolegliwości bólowe w czasie seksu,
  • cierpią na zaburzenia w zakresie erekcji,
  • mają problemy z osiąganiem orgazmów,
  • mają obniżone, albo bardzo niskie libido,
  • narzekają na brak jakichkolwiek zbliżeń ze swoimi partnerami,
  • cierpią z uwagi na mało satysfakcjonujące zbliżenia z partnerami.

Należy podkreślić, iż terapia poprzedzona jest za każdym razem szczegółową konsultacją z lekarzem specjalistą. To podczas niej ustalany jest zakres niezbędnej pomocy, jak również ocenia się, czy dany problem wymaga wsparcia ze strony seksuologa. Do jego gabinetu zgłosić się może każda osoba, która nie czuje się pewnie w łóżku, albo zauważyła negatywne różnice między aktualną, a dotychczas utrzymywana jakością seksualnego życia.

Terapie, które stosowane są przez seksuologów

Pierwsze spośród wizyt u seksuologa mają na celu rozpoznać przyczyny powstania problemów. Poza wywiadem, specjalista może także poprosić pacjenta o dokładne wypełnienie kwestionariusza, który pozwoli na zebranie informacji odnośnie problemu. Dalsza część terapii odbywać się będzie z uwagi na zaistniały problem, specjalizację lekarza, czy też typ leczenia.

Pary, które mierzą się na co dzień z problemami w zakresie aktywności seksualnej, mogą być poddawane psychologicznej terapii. Prowadzenie rozmów czy też mediacji, jest niekiedy pomocne w rozwikłaniu problemów z obniżonym libido czy też z brakiem pożądania. Lekarz może zaproponować nam również zastawianie środków mających wpływ na poprawę potencji. Leki na potencję, takie jak chociażby Kamagra bądź Viagra są pomocne między innymi w problemach z potencją, utrzymywaniem erekcji, czy z przedwczesnymi wytryski, mając wpływ na rozluźnienie naczyń krwionośnych obecnych w prąciu. Preparaty te pomogą z pewnością także w przełamaniu stresu i obaw przed pierwszą aktywnością seksualną.

Potrzeby seksualne są naturalne i niezbędne dla człowieka

Praca seksuologów ciągle zyskuje uznanie. Wzrasta świadomość społeczna odnośnie seksualnej sfery człowieka, jak również akceptacja seksualnych potrzeb, jako tych najważniejszych. Zaburzenia w omawianej sferze nie powinny zatem stanowić powodu do obaw albo wstydu, zaś nawet niewielkie dysfunkcje winny stanowić przedmiot terapii w gabinetach profesjonalistów. Specjalista zaoferuje nam z pewnością dużą dozę zrozumienia i empatii dla nas jako pacjenta. Możemy liczyć na niego nie tylko w przypadku problemów indywidualnych, ale również i dysfunkcji mających miejsce pomiędzy nami a naszymi partnerami.